autoškola

Jak dlouho trvá autoškola?

Výcvik autoškoly a jeho délka je velmi individuální. Běžně trvá autoškola na auto 2-3 měsíce, dle časových možností a schopností zájemce. Je důležité ovšem dbát na dodržení zákonných lhůt, aby výcvik nepropadl při jejich překročení. Tento článek nabízí veškeré důležité informace ohledně autoškoly.

Autoškola a její výcvik se skládá z absolvování povinných jízd a poté ze složení závěrečných zkoušek ze 2 částítesty a jízda s komisařem. V rámci výcviku je nutné absolvovat i několik hodin teoretické výuky, při níž se učí pravidla silničního provozu, dopravní značky a jejich význam, ale také údržba vozidla a první pomoc. 

Běžně trvá autoškola 2-3 měsíce a skládá se z 28 praktických jízd, které bývají rozložené na 2 jízdy za týden. Jedna vyučovací hodina trvá v délce 45 minut a dle zákona je možné v jeden den odjet 2 vyučovací hodiny, tedy 90 minut, což autoškoly velmi často využívají pro zrychlení kurzu. 

Je také možnost využití tzv. rychlokurzů autoškoly, kdy jsou kurzy intenzivní a autoškolu je tedy možné absolvovat během 3-4 týdnů. Ovšem u tohoto typu kurzu by určitě zájemce o autoškolu neměl podcenit přípravu.

K přihlášce do autoškoly je nutné také doložit posudek o zdravotní způsobilosti, který vyplní ošetřující lékař uchazeče. 

Kolik autoškola stojí a kdy je nejvhodnější čas?

Ceny jednotlivých kurzů se velmi liší, záleží na autoškole a také na tom, kde je autoškola umístěna. Ve větších městech, například v Praze, v Brně nebo autoškola Kladno, mohou být ceny trochu vyšší, ale není to vždy pravidlem. 

Cena jednoho kurzu se ve většině pohybuje kolem 10 000 Kč. Některé autoškoly nabízejí zaplacení kurzu i formou splátek. 

Nejlepším obdobím pro začátek kurzu je zima, protože na sněhu se nejlépe naučí veškeré krizové situace od těch nejzkušenějších. Do kurzu je možnost se přihlásit kdykoliv, avšak není možné složit závěrečné zkoušky dříve, než před nabytím 18 let. 

autoškola Kladno

Zákonná lhůta 18 měsíců

Dle zákona je povinnost dokončit výcvik v autoškole ve lhůtě 18 měsíců od podání přihlášky. Závěrečné zkoušky lze opakovat maximálně po dobu 6 měsíců, jenž se započítávají do zákonné lhůty. 

Pokud uchazeč překročí zákonnou lhůtu 18 měsíců, výcvik mu propadá a musí autoškolu absolvovat znovu.

Intenzivní autoškola

V případě, že se chce uchazeč naučit správně a bezpečně řídit vůz, pak je určitě na místě zvolit intenzivní kurz. Nejlepší je absolvovat minimálně 2 jízdy za týden. Určitě není dobré mít velké pauzy mezi jednotlivými jízdami, protože to má pak velmi negativní vlivy na další jízdy. 

V případě, že uchazeč ví, že by nemohl docházet do autoškoly intenzivně, tak je vždy lepší výcvik odložit na období až to bude možné.

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *